Zaujímavosti - alopécia
Alopecia Areata
Alopéciu, ochorenie spôsobené vplyvom androgénov (AGA) rozdeľujeme na - androgénnu, podmienenú zvýšenou hladinou androgénov a androgenetickú, spôsobenú zvýšenou genetickou vnímavosťou k androgénom. AGA sa týka takmer 100 percent mužov bielej rasy a v ľahkej forme ju pozoruje po puberte aj osemdesiat percent žien. U černochov sa vyskytuje menej. Prejavuje sa u oboch pohlaví, prejavy u žien sú však omnoho miernejšie ako u mužov. Rozvoj prejavov AGA je určený najmä genetickou predispozíciou, prítomnosťou mužských pohlavných hormónov–androgénov a vekom. Nemôžeme podceniť ani psychické a sociálne vplyvy.
Mechanizmus vplyvu androgénov na štruktúru vlasového folikulu je stále predmetom výskumu, ale vie sa, že ich vplyv je kľúčový. Najvýznamnejším enzýmom v patogenézii AGA je 5-alfa-reduktáza, lokalizovaná v mazových žľazách a vo vlasovom folikule štice. Zasahuje do premeny testosterónu na metabolicky aktívnejší dihydrotestosterón. Ďalším významným enzýmom je aromatáza. Tento enzým mení androgény na estrogény. Ženy majú niekoľkonásobne väčšie množstvo tohto enzýmu než muži a vypadávanie vlasov u nich je teda menšie.
Vypadávanie vlasov je podmienené zvýšeným prechodom vlasových folikulov do telogénnej fázy. Postupne sa skracuje anagénna fáza, dochádza k rastu stále tenších a kratších vlasov.
Alopecia Areata
K rozvoju androgenetickej alopécie dochádza u mužov najčastejšie po puberte. Prvým príznakom je ústup vlasovej hranice z čela a tvorba tzv. kútov. Na bokoch a v tyle je hustota štice zachovaná. Rozvinutá lysina, niekedy nazývaná Hippokratova plešina, je ostro ohraničená koža lysiny, ktorá je lesklá a mastná.
Rýchlosť vzniku a progresie je ovplyvnená hlavne geneticky. V niektorých rodinách sa prejavy androgenetickej alopécie objavujú už pred dvadsiatym rokom veku.