Infolinka: 0944 330 203
Pracovné dni: 8:00-16:00

Zaujímavosti - vlas

Vlas je zrohovatená organická látka keratín. Z chemického hľadiska vlasy obsahujú uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, meď, zinok, jód, 20 druhov rôznych aminokyselín (Cysteín, cistyn, celin, glycín...), proteíny, lipidy (napr. cholesterín), a vodu (asi 12% hmotnosti vlasu). Vlas po chemickej stránke: Pôvodne mäkká buničitá bielkovinová hmota prekeratín sa keratinizáciou alebo rohovatením mení na pevnú hmotu keratín.

Mikroskopický detail vlasu
Mikroskopický detail vlasu

V priemere majú na hlave najviac vlasov svetlovlasí ľudia (okolo 140.000), najmenej ryšaví (asi 80.000). Každý vlasový korienok má pritom v priebehu existencie (postupne) až 12 vlasov. Priemerná hrúbka vlasu je 42-95 mikrometrov. Muži majú vlasy najsilnejšie v zátylku, avšak ženské vlasy sú silnejšie ako mužské. Človek bez rozdielu pohlavia má pod pokožkou 2 až 5 miliónov vlasových vačkov. Počet a druh vačkov je daný už pri narodení. Vlas rastie približne 2 - 6 rokov a potom vypadne. Denne vypadne človeku asi 70 - 100 vlasov a to v prípade, že nemá s vlasmi žiadne problémy. Každý deň vlasy vyrastú o 0,2 - 0,45 mm.

Padanie vlasov sa rozdeľuje na vratné (dočasné) a nevratné. Príčinami vratného vypadávania môže byť stres, tehotenstvo alebo napríklad nedostatok vitamínov. Nevratné vypadávanie vlasov je dôsledkom činnosti mužských hormónov testosterónu a dihydrotestosterónu. Pre obmedzenie vypadávania vlasov je dôležitých veľa faktorov - hlavne dostatočné prekrvenie pokožky. Preto sa dá vypadávanie vlasov zmierniť masážou hlavy.

Detail roztřepeného vlasu
Detail rozštiepený vlas

Rôzne zafarbenie vlasov je dané hlavne geneticky. Jedine tvar a vnútorná skladba melanínových zŕn rozhodujú o tom, či majú vlasy farbu tmavú alebo svetlú. Počet pigmentových zŕn ovplyvňuje len intenzitu sfarbenia. Človek samotný väčšinou kladie dôraz na spoločenskú funkciu vlasov - upravuje si účes, farbu a dĺžku vlasov.

Vlasy však plnia dôležitú funkciu aj z pohľadu biológie. Až na niekoľko výnimiek sú prítomné (vo forme srsti alebo chlpov) u všetkých cicavcov a ich najdôležitejšou funkciou je termoregulácia (či už v teplom alebo chladnom prostredí).


info

Vaše názory

info

Alena N.:

Dnes mi poštou doručili Váš prípravok a hneď som ho aj vyskúšala - mám pre neho jediný výraz - fantastický ! Som veľmi spokojná - len som netrafila správny odtieň.


info

Martina S.:

Tak taký rozdiel som skutočne nečakala. Netušila som, že niečo také vôbec existuje alebo, že by bol taký efekt vôbec možný. Som veľmi spokojná.


info

Standa M.:

Ďakujem, je to naozaj skvelý výrobok, som maximálne spokojný a teším sa na ďalšiu spoluprácu s Vami.


info

Milan P.:

Pozdravujem.. a ďakujem za dodaný Mane Vlasový zosiľňovač....podľa fotografií na Vašich stránkach som si myslel, že nie je možné dokázať taký rozdiel pred a po, ale podarilo sa .... posielam fotografie a veľmi ďakujem.


Akceptujeme karty:
Master Card Maestro Visa Visa Electron Diners Club International