Infolinka: 0944 330 203
Pracovné dni: 8:00-16:00

Zaujímavosti - lupiny

Lupiny sú drobné čiastočky odumretej kože na hlave, ktorá však neodpadáva v mikroskopických veľkostiach ako ostatná koža na tele, ale tvorí väčšie celky a nepríjemne svrbí. Ľudská pokožka sa obnovuje v intervale zhruba 4 dní. V prípade väčšieho výskytu lupín môže byť tento interval kratší. Tak isto kvalita kožného mazu môže ovplyvniť viditeľnosť lupín. Čím hustejší maz máme, tým ochotnejšie sa šupinky kože spájajú a tvoria lupiny.

Príčina

Mikroskopický obrázok lupín
Mikroskopický obrázok lupín

Talian Rivolta náhodne objavil v roku 1873 pôvodcu, keď mikroskopom skúmal šupinaté ložiská na svojej tvári. Našiel oválne útvary a nazval ich Pityrosporum. O rok neskôr však Malassez zistil, že práve výskyt huby súvisí s lupinatosťou. Rod týchto húb je pomenovaný podľa tohto Francúza a to Malassezia. Patrí sem 7 druhov kvasiniek a prinajmenšom dva z nich sú pravdepodobne jedny z hlavných vinníkov lupinatosti.

Tieto kvasinky nie sú choroboplodné, patria k bežnej kožnej flóre človeka. Živia sa tukmi (lipidmi), ktoré z prevažnej časti obsahuje kožný maz. U niektorých ľudí je potom geneticky alebo hormonálne zapríčinená nadprodukcia kožného mazu alebo zmnoženie mazových žliaz primárnou príčinou lupinatosti. Pokiaľ k tomu dôjde, kvasinky sa rýchle množia, produkujú metabolity a dráždia tak pokožku hlavy.

Ďalšími príčinami môžu byť stres, nedostatočná hygiena, zlé stravovacie návyky alebo nevhodná pokrývka hlavy. V krajnom prípade môže lupinatosť vyvolať plošné ekzémy alebo chronickú lupienku.


info

Vaše názory

info

Alena N.:

Dnes mi poštou doručili Váš prípravok a hneď som ho aj vyskúšala - mám pre neho jediný výraz - fantastický ! Som veľmi spokojná - len som netrafila správny odtieň.


info

Martina S.:

Tak taký rozdiel som skutočne nečakala. Netušila som, že niečo také vôbec existuje alebo, že by bol taký efekt vôbec možný. Som veľmi spokojná.


info

Standa M.:

Ďakujem, je to naozaj skvelý výrobok, som maximálne spokojný a teším sa na ďalšiu spoluprácu s Vami.


info

Milan P.:

Pozdravujem.. a ďakujem za dodaný Mane Vlasový zosiľňovač....podľa fotografií na Vašich stránkach som si myslel, že nie je možné dokázať taký rozdiel pred a po, ale podarilo sa .... posielam fotografie a veľmi ďakujem.


Akceptujeme karty:
Master Card Maestro Visa Visa Electron Diners Club International