Zaujímavosti - lupiny
Lupiny sú drobné čiastočky odumretej kože na hlave, ktorá však neodpadáva v mikroskopických veľkostiach ako ostatná koža na tele, ale tvorí väčšie celky a nepríjemne svrbí. Ľudská pokožka sa obnovuje v intervale zhruba 4 dní. V prípade väčšieho výskytu lupín môže byť tento interval kratší. Tak isto kvalita kožného mazu môže ovplyvniť viditeľnosť lupín. Čím hustejší maz máme, tým ochotnejšie sa šupinky kože spájajú a tvoria lupiny.
Príčina
Mikroskopický obrázok lupín
Talian Rivolta náhodne objavil v roku 1873 pôvodcu, keď mikroskopom skúmal šupinaté ložiská na svojej tvári. Našiel oválne útvary a nazval ich Pityrosporum. O rok neskôr však Malassez zistil, že práve výskyt huby súvisí s lupinatosťou. Rod týchto húb je pomenovaný podľa tohto Francúza a to Malassezia. Patrí sem 7 druhov kvasiniek a prinajmenšom dva z nich sú pravdepodobne jedny z hlavných vinníkov lupinatosti.
Tieto kvasinky nie sú choroboplodné, patria k bežnej kožnej flóre človeka. Živia sa tukmi (lipidmi), ktoré z prevažnej časti obsahuje kožný maz. U niektorých ľudí je potom geneticky alebo hormonálne zapríčinená nadprodukcia kožného mazu alebo zmnoženie mazových žliaz primárnou príčinou lupinatosti. Pokiaľ k tomu dôjde, kvasinky sa rýchle množia, produkujú metabolity a dráždia tak pokožku hlavy.
Ďalšími príčinami môžu byť stres, nedostatočná hygiena, zlé stravovacie návyky alebo nevhodná pokrývka hlavy. V krajnom prípade môže lupinatosť vyvolať plošné ekzémy alebo chronickú lupienku.